Skip to the content

Styrelsen

Staffan Rittgård

Ordförande
Rittgård Trading AB
Kyrkogatan 42 
411 15 Göteborg
Tel: +46 (0)31 7112981
Mob: +46 (0)70 590 02 27
staffan.rittgard@rail-x.se

Per Anders Benthin

TRANSWAGGON AG
Gotthardstrasse 14
Postfach 4855
CH-6304 Zug, Schweiz
Tele: +41 (0)41 729 41 68  
Mob: +41 (0)79 729 07 41 
pabenthin@transwaggon.ch

Bengt Hillman

TRANSWAGGON AB
Båthusgatan 13
252 67 Helsingborg
Tele: +46 (0)42 17 62 70
Mob: +46 (0)70 727 62 21
bengt.hillman@transwaggon.se

Mikael Lendt

VTG Rail Europe GmbH
Filial Skandinavien
Kontinentplan 2
SE-23142  Trelleborg
Tel. 0046(0)722254011
mikael.lendt@vtg.com

Peter Overup

SweMaint AB
Utbyvägen 151
415 07 Göteborg
Tele: +46 (0)10 492 96 50
Mob: +46 (0)70 545 87 24
peter.overup@swemaint.com

Johan Persson

Sölvesborgs Stuveri & Hamn AB
Ytterhamnen 
294 35 Sölvesborg 
Tel: +46 (0)456 422 57 
Mob: +46 (0)70 670 79 26
johan.persson@sbgport.com 

Pär Åke Persson

Real Rail Sweden AB
Garvargatan 11B
112 21 Stockholm 
Mob: +46 (0)73 373 67 16 
par-ake@realrail.se

 

Dan Widén

Schenker AB, Rail
Box 258,
201 22, Malmö
Tele: +46 (0)40 669 55 19
dan.widen@dbschenker.com


SPF är medlem i UIP

UIP är en europeisk sammanslutning av nationella privatvagnsföreningar.

UIP's syfte är att ta tillvara en bredare internationell förankring för frågor av internationell karaktär. 

Kontakta oss

SPF kansli 
Svenska Privatvagnföreningen
Kansli
Båthusgatan 13
SE-252 67 Helsingborg, Sweden
Tele: +46 (0)42 17 62 70
Mob: +46 (0)70 727 62 21
kansli@privatvagnar.com